Mimarlık & İç Mimarlık

Sancaklar Camii’ye Uluslararası Mükemmellik Ödülü!

5 yıl önce

Son yıllarda Türkiye mimarlık ortamında en çok dikkat çeken projelere imza atan EAA-Emre Arolat Mimarlık’ın Sancaklar Camii projesi, Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü’nün (RIBA) duyurduğu en iyi yeni 20 yapı arasına girerek Uluslararası Mükemmellik Ödülü’nü aldı.
Devamı »

Atatürk Kültür Merkezi Berlin’de!

5 yıl önce

Türkiye’nin en önemli kültür yapılarından olan AKM'nin, yeniden hayat bulmasına ilişkin gerçekleşen sergi, Murat Tabanlıoğlu’nun küratörlüğünde, 16 Mart 2018’de Architektur Galerie Berlin’de ziyarete açıldı.
Devamı »

Mimarlıkta Genç Olmak!

5 yıl önce

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından onbirincisi verilen Genç Mimar Ödülü’nü, iki genç kadın mimar tarafından kurulan Slash Architects almaya hak kazanan iki ofisten birisi oldu.
Devamı »

Arkiteam Mimarlık’ın “4 Projesine 4 Ödül”

5 yıl önce

Konut sektörünün önemli tasarım ofisleri arasında yer alan Arkiteam Mimarlık, dünyanın en önde gelen yarışmalarından A Design Awards’ta 4 ödüle layık görüldü.
Devamı »

Işığı Çeken Bina!

5 yıl önce

İzmir kent merkezinde daracık sokaklarda gezerken güneş ışıkları üzerine kırılan çarpıcı bir bina çıkıyor karşınıza. M artı D Mimarlık tarafından tasarlanan Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Hizmet Binası geometrik rölyef cephesi sayesinde sokağa ışık saçıyor.
Devamı »

İzmir’in Kalbine Değen Proje!

5 yıl önce

Türkiye’nin en güzel ve şanslı şehirlerinden birisinde yaşamayı kim istemez. Son zamanlarda herkesin hayali İzmir’de yaşamak... Sıcak, denize yakın, yaşamak kolay. İşte bu temel yaşama tarzına bağlı kalarak, yaşamak isteyeceğiniz bir evi Öncüoğlu Mimarlık, Folkart Incity Konutları ile hayata geçiriyor.
Devamı »

Yeni Nesil Ofisler!

5 yıl önce

Evlerimizden daha fazla ofislerimizde vakit geçirir hale geldiğimiz bu yüzyılda ofis kavramı epeyce şekil değiştirdi. Eskilerde sıkıcı, rahatsız mekanlardan ibaretken şimdilerde yaşanabilir, konforlu alanlar haline dönüştü. Hele ki tasarım dokunuşu da değdi mi içinden çıkmak istemeyeceğiniz mekanlar olabiliyor.
Devamı »

Türkiye’deki mimaride çok fazla yönlendirme var...

7 yıl önce

20 yıldır Türkiye’de mimarlık mesleğini sürdüren Brigitte Weber, İstanbul aşığı Avusturya’lı bir kadın. 1996 yılında İstanbul’a yerleşerek Mimar Arif Suyabatmaz ile birlikte kurdukları Suyabatmaz Mimarlık ofisinde farklı proje ve uygulamalar yapan Weber, Türkiye’de imza hakkına sahip ilk yabancı mimar olarak 2005 yılında Brigitte Weber Mimarlık adıyla kendi ofisini kurdu. Bugüne kadar 150’nin üzerinde mimari ve iç mimari projeye imza atan Weber’in önemli projelerinden bazıları: İstanbul ve Ankara’da son zamanların ikonik binalarından sayılabilecek Trump Tower ve Next Level, Borusan Holding Genel Merkezi, Soyak Holding Genel Merkezi İç Mimari, SIEC Sevil Sabancı Binicilik Tesisleri...
Devamı »

Müzik ve Mimarinin Kesişim Noktası

8 yıl önce

1968 Mardin’de doğan Cem Sorguç, çocukluğunu bir çok farklı şehirde geçirmiş bir mimar. 1986 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nde Mimarlık eğitimine başladığında, İstanbul’la tanışmış. Bu eğitime paralel giden hayatı pek de kolay, huzurlu olmamış. Mimarlığı seven, uğraşa aşina olan ve isteyerek tercih eden ama mimarlık ile hayata devam edip etmeyeceğini bilemeyen düşüncelerle 30 yaşına kadar kavga ededurmuş.
Devamı »

Şehirler bir kaç güzel binadan ibaret değildir!

8 yıl önce

"Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor" dizisinin özel konuğu olan efsane İngiliz mimar David Chipperfield, İstanbul Kongre Merkezi'nde 2 bini aşkın katılımcıya geçtiğimiz ay bir konferans verdi.
Devamı »

Mimarlık Akademiden Kopmamalı!

8 yıl önce

Türkiye’de mimarlık eleştirisi denilince akla gelen bir kaç isimden birisi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer mimarlık ve tasarımla ilgili araştırma ortamı oluşturmayı ve proje üretimini amaçlayan CAG Mimarlık Atölyesi’nin kurucusu.
Devamı »

Dünya Mimarlık Elçisi; Suha Özkan

8 yıl önce

Türkiye mimarlığı kadar, azgelişmiş ülkelerin de mimarlığına katlı sağlamayı hayatının merkezine koyan Profesör Dr. Suha Özkan, uluslararası bir çok platformda görev almış, dünya mimarlığının buluşmasına vesile olmuş önemli bir isimdir. Mimarlık dünyasının ilk akla gelen isimlerinden birisi olduğu kadar, mimarlık elçisidir.
Devamı »

Mimari ışıkla gölge arasında bir oyundan ibarettir!

8 yıl önce

Kazandığı sayısız mimarlık ödülüyle dünyanın en başarılı mimarları arasında sayılan, San Francisco Modern Sanatlar Müzesi, Samsung Sanat Müzesi ve Bechtler Modern Sanatlar Müzesi gibi pek çok ikonik yapının tasarımcısı, İsviçreli ünlü mimar Botta geçtiğimiz ay Alldesign etkinliği nedeni ile İstanbul’daydı. İsviçre, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Japonya, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri gibi dünyanın pek çok ülkesinde projeleri bulunan Botta, İstanbul’da da Zorlu Center konkuruna katılmıştı.
Devamı »

Bazen yapmamak yapmaktan daha önemli oluyor!

8 yıl önce

Tülin Hadi ve Cem İlhan ortaklığında çalışmalarını sürdüren TeCe Mimarlık, 1992 yılında İstanbul’da kuruldu. 1994’ten beri de Hadi ve İlhan birlikte çalışıyor. İlk yıllar daha çok yarışma projeleri üzerine yoğunlaşan TeCe’nin çalışmaları zamanla yerini kentsel tasarım ve mimari tasarım ağırlıklı uygulamalara bırakmış... TeCe çok şanslı bir ofis, çünkü Türkiye’nin duayen mimarlarından birisi olan Sevinç Hadi’nin onursal ortakları.
Devamı »

KPM tasarımı konsept mağaza; Shopi go 17!

9 yıl önce

Kerem Piker 2011 yılında Karaköy'de temellerini attığı KPM Kerem Piker Mimarlık ofisi çatısı altında çalışmalarını sürdürüyor. KPM, genç sayılabilecek bir ofis olmasına karşın, proje üretme etkinliğinin önemli çoğunluğunu birbirinden farklı ölçeklerdeki kamusal odaklı projeler oluşturuyor.
Devamı »