Arkiteam Mimarlık’ın “4 Projesine 4 Ödül”

Konut sektörünün önemli tasarım ofisleri arasında yer alan Arkiteam Mimarlık, dünyanın en önde gelen yarışmalarından A Design Awards’ta 4 ödüle layık görüldü.

Konut sektörünün önemli tasarım ofisleri arasında yer alan Arkiteam Mimarlık, dünyanın en önde gelen yarışmalarından A Design Awards’ta 4 ödüle layık görüldü.

Sektördeki başarılarını istikrarlı bir şekilde devam ettiren Arkiteam Mimarlık aldığı uluslararası ödüllerle de bu başarılarını taçlandırıyor. Uluslararası alanda on binin üzerinde katılımın gerçekleştiği A Design Awards’ ta ”İç Mekan ve Sergi Tasarımı” kategorisinde Avrupa Konutları Yamanevler Satış Ofisi ve “Mimari, Bina ve Yapı Tasarımı” kategorisinde Beş Telsiz İş Ortaklığı Zeytinburnu Satış ofisiyle “Gold A’ Design Award” ödül kazanırken, “İç mekan ve Sergi Tasarımı” kategorisinde Arıcılar İş Ortaklığı Arıcılar Satış Ofisi ile “Silver A’ Design Award” ve tasarladığı ofis katı ile “Bronze A’ Design Award” ödüllerini de aldı. Biz de bu önemli uluslararası başarılarda imzası olan Arkiteam Mimarlık’ın Kurucu Ortağı Seda Dündar’a başarılarının sırlarını sorduk.

Geçtiğimiz hafta sonuçları açıklanan A Design Awards’da 4 projenizle ödüle layık bulundunuz. Bu başarıların gelmesi kolay olmasa gerek. Bize Arkiteam’in bu başarılarının sırlarını anlatır mısınız?
Tasarladığımız her projeyi kendi alanında örnek teşkil edecek bir konseptte oluşturuyoruz. Bu yaklaşımımızla hayata geçirdiğimiz projelerimizle de henüz üçüncü yılımızda İtalya ve Amerika’dan toplam yedi ödül aldık. Kısa sürede tüm ekibimizle birlikte büyük bir yol kat ettik ve bugün markalı konut alanında tercih edilen bir mimarlık ofisi olarak konumlandık. Mimari ve iç mimari tasarım alanında ülkemizin uluslararası platformlarda daha iyi noktalara gelmesini istiyoruz. Arkiteam Mimarlık olarak bizler de bu hedef doğrultusunda üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle tasarımlarımızı hayata geçiriyoruz. Bu yaklaşımla oluşturduğumuz tasarımlarda beraberinde ülkemize ödüller getirme imkanı sağlıyor. Bu anlamda kuruluşumuzun üçüncü yılında ülkemize uluslararası alandaki prestijli tasarım ödüllerinden getirmiş olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.

Bir yaşam alanı tasarlarken size ilham veren konular nelerdir?
Yaşam alanlarını tasarlarken ilk kriterimiz kullanıcı için rahat, ergonomik tasarımları estetikle buluşturmaktır. Markalı konut projelerinde projenin hedef kitlesi, bütçesi ve konumu, kişisel konut projelerinde ise kullanıcının zevklerini ve alışkanlıklarını göz önünde bulunduruyoruz. Bu temel çıkış noktalarını estetik, farklı ve kullanıcının kendini en iyi ve mutlu hissedeceğini düşündüğümüz detaylarla birleştirerek tasarımlarımızı yapıyoruz. Bu doneler bizim temel çıkış noktalarımızı oluştururken güncel tasarım trendleri, renkler ve malzemelerde tasarım sürecinde biz yön veren yan etmenler olarak sıralanıyor.

Evinin dekorasyonunu yenilemek isteyenlere tavsiyeleriniz ne olabilir?
Kişilerin kendilerini en keyifli ve mutlu hissetmeleri gereken yerin evleri olduğuna inanırım. Ev dekorasyonunun temel noktasını benim için keyif ve mutluluk kriterleri oluşturur. Bu noktada okuyucularınıza tavsiyem öncelikle kendilerini mutlu hissedecekleri küçük değişimlerle işe başlayabilecekleridir. Sevdikleri renkler ve malzemeler ile yapacakları küçük değişimler aslında evin bütününde tüm enerjiyi değiştirecektir. Sevdikleri malzemeleri ve renkleri belirlemek ilk çalışma olabilir. Bunları belirledikten sonra evin genelinde veya belli yerlerinde bu renklerden ve malzemelerden yapılmış mobilyalar, aksesuarlar tercih etmeliler. Belki bembeyaz bir ev belki de ahşaplarla ısıtılmış renkli detayları olan bir ev mutluluk sağlayacaktır. Evin konumu, gün ışığı ve büyüklüğü gibi etmenler de dekorasyondaki püf noktaları oluşturuyor. Örneğin; küçük bir ev tamamıyla açık renk ahşap parke ile döşenip, yine açık renk ahşap ve ya lake mobilyalarla tamamlanabilir. Evin sıcaklığı ve tasarımın bütünlüğü açısından aydınlatmalara , perdelere ve kullanılacak aksesuarlara da ayrıca özen gösterilmeli. Buradaki en büyük unsur her bir eşyanın ve objenin bütünlük sağlamasıdır.