Atatürk Kültür Merkezi Berlin’de!

Türkiye’nin en önemli kültür yapılarından olan AKM'nin, yeniden hayat bulmasına ilişkin gerçekleşen sergi, Murat Tabanlıoğlu’nun küratörlüğünde, 16 Mart 2018’de Architektur Galerie Berlin’de ziyarete açıldı.

Türkiye’nin en önemli kültür yapılarından olan AKM'nin, yeniden hayat bulmasına ilişkin gerçekleşen sergi, Murat Tabanlıoğlu’nun küratörlüğünde, 16 Mart 2018’de Architektur Galerie Berlin’de ziyarete açıldı.

Uluslararası platformlarda farklı projeler ve sergilere imza atan Tabanlıoğlu Mimarlık’ın “AKM'yi Yeniden Oluşturmak” adlı sergisi Berlin’de mimarlık ve sanat dünyası takipçiklerine geçtiğimiz ay kapılarını açtı. Serginin açılışına katılan birisi olarak söylemeliyim ki, Berlin’in en önemli mimarlık oluşumlarından ve mimarlık buluşma merkezlerinden birisi olan Architektur Galerie’de neredeyse izdiham vardı. Açılışta galerinin Sahibi ve Kurucusu Ulrich Müller ve David Chipperfield Architects’in Ortağı Alexander Schwarz AKM ve sergiye ilişkin birer konuşma yaptı.

AKM'nin bütüncül mimari yaklaşımını ortaya çıkaran sergi; yapıları, süreçleri, kültürel ve kentsel rolleri ile yapının kolektif hafızadaki önemini anlatmaya çalışıyor. Her şeyin değişmekte olduğu bir dünyada, öz değerlerle bir arada yeni işleri gerçekleştirebilmenin esnek yolları arasındaki dengeyi bulma özeniyle, yeni AKM projesinin başvurduğu özgün temeller; serginin ana unsurlarını oluşturuyor. Biz de bu ay serginin küratörü ve Tabanlıoğlu Mimarlık’ın Kurucu Ortağı Murat Tabanlıoğlu ile serginin detaylarını konuştuk.

Sergi çok kapsamlı, AKM’ye dair çok obje sergileniyor. İçeriği sizden dinleyebilir miyiz?
Sergide, AKM'ye ait, seramik, aydınlatma armatürleri, sahne ve bakım teçhizatı gibi yapı malzemeleri ile AKM deposundan, arşivlerden ödünç aldığımız, dönemi ve yapıyı yansıtan müzik notası standı, mobilyalar, afiş ve broşürleri içeren parçalardan bir alan oluşturduk. Ayrıca, 1950’li yılların başlarından beri tanzim edilmiş resmi raporlar, notlar ve gayri resmi mektuplar, fotoğraflar, dergi ve gazete kupürleri ile 1940’lardan itibaren Taksim ve 1950'lerin başından bu yana AKM için yapılmış çeşitli projeler; bunlara ait eskiz, plan, kesit detaylarını içeren teknik çizimler, raporlar ve kitaplar da sergilediğimiz objeler arasında yer alıyor.

Sergide AKM’nin eski ve yeni yapılarına dair müthiş maketler görüyoruz. Maketleri anlatabilir misiniz?
Eski yapı ve yeni projenin karşılaştırılmasına ve daha iyi anlaşılmasına imkan sağlamak üzere 1/60 ölçeğinde iki kesit maketi sergiliyoruz. Eski projeleri ve yeni projeyi daha yakından incelemek isteyenler için ise, interaktif dijital ekranlarda mimariye dair daha detaylı arşiv ve bilgi sunuluyor.

Sergilemedeki tasarım dilinizden bahsebilir misiniz?
Atatürk Kültür Merkezi'nin sahip olduğu zenginlikler ve yapı için 1940’lardan itibaren hazırlanmış olan mimari projeleri kapsayan arşivin genişliğinden dolayı; sergi kapsamını belirleyecek temel sınırların oluşturulması ve Berlin’de izleyicilere sunulmak üzere en tanımlı, kritik materyallerin, örneklerin seçilmesini büyük bir titizlikle gerçekleştirdik diyebilirim. Hazırladığımız seçki için, farklı boyut, hacim ve ağırlığa sahip malzemelerin taşınmasında birincil enstrüman olarak raf yüzeylerini, çeşitli sergi elemanlarına uyacak şekilde çok yönlü, ayarlanabilir ve boyutlandırılmış olarak tasarladık. Bu üç boyutlu çerçeve içinde de, serginin öğeleri olan yapıya ait malzemeleri, geçmişten bugüne gelen çizimleri ve belgelerin bir arada anlam üretmesi ve bütünselliğini amaçladık. Aynı zamanda izleyicilerin malzemenin kopyalarını, hatta uygun durumda orijinalini, ilgili basılı yayınları inceleyebilmeleri için sergi duvarı boyunca kullanıma açık bir masa da tasarladık.

Sergide çağdaş sanatçıların çalışmalarını da izliyoruz. Bu isimlerin kim olduğunu öğrenebilir miyiz?
Sergide, yapıya dair bu özgün unsurlarla bir arada, şehrin ortak hafızasını yansıtmak amacıyla çağdaş sanatçıların işlerine de yer verdik. Hasan Deniz, Serkan Taycan, Sercan Apaydın, Emre Dörter’in AKM’nin farklı dönemlerine odaklanmış işleri ve Berlinli sanatçı Theo Eshetu’nun sergi için ürettiği “Invocation” isimli çalışma, AKM anlatısını güçlendiriyor.