Çağı yakalayan bir ofis yapısı; Deloitte

1989 yılında KG Mimarlık’ın kurucu ortağı olarak mimarlık serüvenine başlayan Gürhan Bakırküre, 2013 yılında Bakırküre Architects’i kurarak mimari çalışmalarını bu çatı altında sürdürmeye devam ediyor. Bakırküre olarak da son zamanlarda Maslak’ta cephesi ve formu ile göze çarpan Deloitte’un genel müdürlük ofisini tasarladı.

1989 yılında KG Mimarlık’ın kurucu ortağı olarak mimarlık serüvenine başlayan Gürhan Bakırküre, 2013 yılında Bakırküre Architects’i kurarak mimari çalışmalarını bu çatı altında sürdürmeye devam ediyor. Bakırküre olarak da son zamanlarda Maslak’ta cephesi ve formu ile göze çarpan Deloitte’un genel müdürlük ofisini tasarladı.

Dünyanın hızla değişmekte olan sahnesinde çağdaş hayatın ihtiyaçlarını karşılayabilecek mekânsal çözümler üretmeyi amaçlayan Bakırküre Architects, günümüz koşullarının gelecek yansımasını da projelerinde hissettiriyor.

İstanbul’un en önemli iş aksı Büyükdere Caddesi üzerinde EAA-Emre Arolat Architects’in projesi olan Maslak No.1 ofis yapısı, Deloitte Türkiye Genel Müdürlüğü Ofisi olarak kullanılmaya başladı. Maslak No.1 toplam 12.500 metrekare alanda, 11 kata yerleşmiş büyük bir ofis yapısı olma özelliği taşıyor. Binadaki 10 kata ek olarak, 2.000 metrekare alanlı -1.katında eğitim işlevli “Deloitte Learning Center” yer alıyor. Ofis katların 8 tanesi operasyonel kat iken, 1 tanesi misafirlerin karşılanacağı resepsiyon ve toplantı-loungekatı, son kat ise hukuk ve şirket vakıf bölümleri katıdır.

Gürhan Bakırküre’nin ofis tasarımı konusundaki düşüncesi; çalışanın mutluluğu ve konforuna yönelik, verimi arttıracak, çalışanlar arasında iletişimi üst düzeye çıkartacak, firma sadakatini sağlayacak bir anlayışta ele alınmalıdır. Teknolojinin getirdiği olanaklar mobiliteyi sağlar, dolayısıyla da farklı yerlerde ve çeşitli biçimlerde çalışma ve iş yapma olanaklarını sonuna kadar destekler. Deloitte Türkiye Ofisi de, bu düşüncelerle harmanlanmış bir anlayışla vücut bulan bir ofis olma özelliği taşıyarak çağı yakalıyor.

Deloitte ofislerinde ilginç bir yapı ile karşılaşıyoruz, çoğumuzun ofisini kişiselleştirdiği iş ortamlarında “shared desk” (paylaşılan masa) ve “clean desk” (temiz masa) uygulamasına geçilmiş. Kişiye özel masa anlayışı terk edilmiş, herkese istediği yerde çalışabilme olanağı sağlanmış. Tüm katlarda 4’lü ve 6’lı çalışma istasyonlarının yanı sıra yüksek konsantrasyonlu çalışma, rahat çalışma, sessiz mekânlar, grup çalışması, ufak toplantı köşeleri, formal-informal toplantı odaları gibi düzenlemelerle çalışanlar özgürleştirilmiş. Bildik tüm çalışma metodolojileri yıkılarak, verimi arttıracak, çalışanları tekdüzelikten kurtaracak, çalışanlar arasında iletişimi üst seviyeye çıkaracak bir tasarım uygulanmış.

Tüm genel müdürlüğün data altyapısı kablosuz şekilde tasarlanarak iç mimari elementlerine uyum sağlanmış, hatta masalarda sabit telefonlara bile yer verilmeyerek, çalışanlara dahili olarak da erişimi pratikleştirebilecek cep telefonları ile iletişim kurgulanmış.

Deloitte Türkiye Genel Müdürlüğü Ofisi; Bakırküre Architects tarafından, günümüz teknolojik olanaklarını en iyi şekilde kullanıp, “Y kuşağı” olgusunu göz önünde tutan, çalışan sadakati odaklı, memnuniyet ve verimliliği üst düzeye çıkarma amacı ile “yeni” ifadesini her şekilde doğru ifade eden bir ofis anlayışının öncüsü olarak kurgulanmış denilebilir.